Jdi na obsah Jdi na menu
 


Profil instituce

3. 4. 2008

POPMUSEUM

Muzeum a archiv populární hudby

Popmuseum vzniklo v roce 1998 jako dobrovolná, nezávislá společnost občanů, sdružených na základě společného zájmu o českou a slovenskou populární hudbu. Aleš Opekar,Obrazek jeden ze zakladatelů sdružení říká: „Záviděl jsem kolegům z Akademie věd, kteří se zabývají vážnou hudbou, že mohou někam chodit pro informace. Snil jsem o tom, že založím instituci zabývající se popmusic, a tak jsem si začal mapovat, jaké informace a zajímavé předměty by se nám mohly hodit. V roce 2000 nabral náš  projekt na obrátkách spolu s natáčením desetidílného seriálu České televize Bigbít, který pojednával o historii české rockové hudby.“ Na natáčení seriálu se podíleli zakladatelé sdružení, mezi něž patří již zmíněný Aleš Opekar, dále Petr Hrabalík, Radek Diestler a Josef Kytnar. Zpočátku mělo sdružení dvacet členů, v současné době jich má patnáct, z toho šest aktivních.

 

 

Ujal se nás Vagon

Nejprve Popmuseum sídlilo v Besední ulici na Újezdě. Zde bylo do roku 2002. Pravděpodobně bychom ho zde našli dodnes, kdyby nebylo stoleté povodně, jejímž destruktivním účinkům podlehlo i muzeum. Naštěstí byla zachráněna většina exponátů. Ty byly provizorně uloženy pod správu Národního muzea v Horních Počernicích. Po dobu dvou let, kdy probíhalo sušení, třídění a restaurování exponátů, Popmuseum spolupracovalo s hudebním klubem Vagon na Národní třídě, kde se pořádaly výstavy a koncerty. „Spolupráce s občanským sdružením se nám zdála jako dobrý nápad. Ukázalo se, že výstavy dávají klubu jistou výjimečnost. Snažili jsme se, aby byly tematicky pojaté s koncerty. Jednou z takových akcí byla Double energy, tedy Dvojitá energie. Na protilehlých podiích stály dvě skupiny. Na jednom účinkovala Laura a její tygři, na druhém Žáha. Obě kapely se přetahovaly o přízeň publika. Mezi nimi byla malá galerie s výstavou o historii obou kapel.“ říká manažer klubu Ondřej Volek. V roce 2004 se zde konala výstava věnovaná Karlu Krylovi. Výstavy obecně měly především dokumentární až populární ráz. Hodnoty jednotlivých předmětů nebyly ani tak dány měrou uměleckou, jako historickou. Vystavován byl materiál všeho druhu, kupříkladu fotky, plakáty, brožury, ale i třeba pouzdro na nástroj. V současné době se akce podobného typu ve Vagonu nekonají, avšak doposud zdobí stěny Vagonu vitríny s dobovými, tematicky zaměřenými fotografiemi, které se průběžně obměňují.
 

Působiště U Kaštanu

V současnosti je sídlo Popmusea v Břevnově v ulici Bělohorské v bývalém zájezdním hostinci U Kaštanu. Zde jsou vystaveny exponáty vztahující se k historii československé rockové hudby od roku 1959 až 1972. ObrazekNávštěvník může vidět sbírku obalů gramofonových desek, rukopisy Karla Kryla, různé hudební nástroje, například kytary Radima Hladíka, fotografie, písemné dokumenty, audiovizuální ukázky jednotlivých období, dobové rozhlasové přijímače a další. Hudební fanoušky tohoto období jistě nadchne možnost zahrát si na vybrané nástroje. Menší hudební akce, ovšem zdaleka ne v takovém rozsahu jako ve Vagonu, se občas konají i tady. Na jedné z vernisáží účinkoval Vladimír Mišík.

Popmuseum neslouží pouze jako výstavní prostory, nýbrž i jako infocentrum. Spolupracuje s Ústavem hudební vědy při Univerzitě Karlově. „Pakliže nejsem schopen zodpovědět nějaký dotaz, odkážu tazatele právě do Popmusea.“ uvádí knihovník ÚHV UK Jan Baťa. Instituce podobného typu u nás v podstatě neexistuje. Za jejich zdravého konkurenta lze zmínit knihovnu Libri Prohibity sídlící na Senovážném náměstí poblíž Jindřišské věže.

 
text: Radka Chmelová

 

 

Zdroje:
Diestler, Radek. Ostrov pokladů. In: Reflex. 2005, č. 40. ISSN 0862-6634
Opekar, Aleš – spoluzakladatel Popmusea
Baťa, Jan – knihovník ÚHV UK
Volek, Ondřej – manažer klubu Vagon
Informační prospekt o Popmuseu
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář